Finansowanie zakupu jachtów i motorówek

201602.14
0

Jak sfinansować w Polsce zakup Jachtu? W dobie wszechobecnego w naszym życiu kredytu bankowego, łatwego dostępu do pieniądza, wydaje się to bardzo proste. Jednak wbrew pozorom, po bliższym przyjrzeniu się zagadnieniu, okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Dobrym a w wielu sytuacjach jedynym rozwiązaniem może być leasing. Czasami można skorzystać z alternatywnych form finansowania. Najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów. Specjalistów, którzy znają się na finansowaniu ale także na jachtach i rynku usług z jachtami związanych.

Pomoc specjalistów będzie dla nas nieoceniona. W Polsce jachty motorowe i żaglowe są przez banki traktowane jako „exotic assets” i bardzo trudno sfinansować zakup takiego przedmiotu przy pomocy kredytu. Częściowo wynika to ze specyfiki branży, ale przede wszystkim z braku wiedzy banków o rynku. Jeśli bank nie jest w stanie oszacować wielkości sprzedaży, to nie wie czy wprowadzenie takiego produktu mu się opłaci. Jeśli nie zna ryzyka, gdyż nie potrafi go oszacować, to się go boi, a to oznacza, że koło się zamyka. Problemem jest także co zrobić jeśli Klient nie spłaca kredytu? Nie jest to samochód, który zawsze bank może sprzedać, nie jest to też mieszkanie czy dom, na który także, w miarę prosty sposób można znaleźć nabywcę na rynku wtórnym. To zagrożenie biorą pod uwagę także firmy leasingowe konstruując swoją ofertę.

Na rynku, w szczególności w instytucjach finansowych, niewielu jest specjalistów, którzy znaliby zagadnienia związane z branżą, którzy potrafiliby doradzić klientowi nie tylko w sprawach związanych z samym finansowaniem ale także w zakresie możliwych rozwiązań prawnych i zagadnień związanych z eksploatacją jachtu. Korzystając z pomocy specjalistów i doradców, proces finansowania zakupu jednostki nie musi być drogą przez mękę. To wszystko sprawia, że warto włożyć odrobinę wysiłku i skontaktować się z firmą, w której nasze pytanie o możliwość sfinansowania wymarzonego jachtu nie wprawi w panikę osoby po drugiej stronie słuchawki.

W przypadku zakupu jednostek na własny użytek i dla zastosowań komercyjnych, jak na razie, podstawową alternatywą dla zakupu jachtu za gotówkę pozostaje leasing. Należy jednak pamiętać, że w przypadku finansowania przedsięwzięcia biznesowego, w szczególności przy większej skali lub jeśli jest ono związane z zakupem nie tylko samych jachtów, do dyspozycji przedsiębiorców pozostają także inne instrumenty finansowe, w tym finansowanie unijne. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z pomocy specjalistów przy sfinansowaniu zakupu jachtu lub przedsięwzięcia związanego z branżą żeglarską, zapraszamy do kontaktu z doradcami Saraton Sp. z o.o., www.saraton.pl.